آشنایی با پسیو و اکتیو شبکه

اکتیو و پسیو شبکه چیست؟

پسیو شبکه چیست؟ اکتیو شبکه چیست؟ تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه چیست؟

اگر این سوالات شمارو درگیر کرده قراره توی این مقاله به طور کامل با پسیو و اکتیو شبکه و تمام آنچه که نیاز دارید، آشنا شوید پس با ما همراه باشید.

مقدمه

اجازه بدید در ابتدا بگوییم که پسیو شبکه به چه معناست چون در لغت معنای خاصی نمیدهد و صرفا این کلمه به صورت عرف در بازار و مارکت استفاده میشود. نه فقط ایران بلکه در تمام دنیا این لفظ استفاده می شود. نکته ا که هست این است که پسیو و اکتیو شبکه درکنارهم به کار برده میشود. باهم متفاوت است اما مکمل هم هستند. اما در این مقاله قرار است فقط درمورد پسیو شبکه صحبت کنیم.

همانطور که گفتم در لغت پسیو شبکه یا  Passive Network به معنی شبکه غیرفعال است. بزارید بگویم که فقط در لغت این معنی را میدهد، چون در واقع کاری که در پسیو شبکه انجام میشود هیچ ربطی به معنی آن در لغت ندارد.

 

پس پسیو شبکه چیست؟ چه کاری در پسیو شبکه انجام میشود؟

بزارید سریعتر برم سر اصل مطلب، پسیو شبکه درواقع به سیستم کابل کشی  بخش شبکه و سرور است. خیلی ساده گفته شد در واقع خیلی خیلی بیشتر از این ها است!!!

اگر بخواهم این سوال رو بهتر جواب بدم باید پرسید که تجهیزات پسیو شبکه چیست و چه کاری میکند؟

تجهیزات پسیو شبکه قطعات و وسایلی هستند که وظیفه جابه جایی دیتا و برق و.. بین دستگاه های شبکه را دارند. حالا این ابزار و قطعات از ساده ترین آن که یک سیم شبکه یا برق میتواند باشد تا محفظه قرارگیری این وسایل بنام رک «Rack panel»

پسیو شبکه چیست؟

چه خدماتی پسیو شبکه را شامل می شود؟

خدماتی که در پسیو شبکه به کاربر ارائه میشود میتواند از طراحی و نقشه کشی شبکه تا پیاده سازی و اجرا آن. تمامی خدمات نقشه کشی مسیر، اجرا، کابل کشی، ترانکینگ، داکتینگ، نصب دیوایس و دستگاه ها و… جزو کارهایی است که در دسته پسیو شبکه میشود از آن نام برد.

حال این دور نمایی از کار پسیو شبکه است. اگر مقداری دقیق تر شویم میتوان گفت که شرکت ها و افرادی که اینکار را انجام میدهند باتوجه به اینکه جا و مکان و دسترسی شرکت ها باهم بسیار متفاوت است، یک بازدید از محل شرکت انجام میدهند. نقشه و مسیر هارا شناسایی و طراحی میکنند. سپس در زمان اجرا با تجهیزات شروع به جلو بردن پروژه و داکتینگ و تراکینگ و کابل کشی و… میکنند.

 

چه تجهیزاتی در پسیو شبکه استفاده میشود؟

  • رک ها – Rack
  • ابزار مدیریت کابل ها یا Cable Management
  • دیوایس های تامین برق رک یا پاور ماژول (Power Module)
  • کابل های دیتا و …
  • انواع پچ کورد Patch Cord
  • پچ پنل ها (Patch Panel)
  • ترانک ( همان که میگوییم ترانکینگ)
  • داکت (همان که داکتینگ میگوییم)
  • کیستون ها (Key Stone)

اقلام پسیو بیشتر از این ها است اما 90 درصد مواقع همین ها است. یسری ریز قطعات مثل کانکتور و … به این مجموعه اضافه می شود.

 

هزینه خدمات پسیو چقدر است؟

جواب این سوال را نمیتوان بهصورت دقیق و مطلق داد به این خاطر که بسته به بزرگی و کوچکی پروژه دارد. به تعداد ابزار و وسایل، سوراخ کاری ها و… خیلی تاثیر میگیرد.در ایران این اعداد طبق یک استاندارد تعریف و به مجموعه و شرکت ها اعلام میشود. این اعداد و ارقام در سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در شهریور هر اسل ابلاغ میشود. میتوانید از طریق لینک زیر این تعرفه ها را در سایت شبکه سازه فرین مشاهده کنید.(وب سایت ما هرساله این تعرفه هارا به صورت کامل در زمینه فعالیت خود در سایت قرار میدهد

مشاهده تعرفه و هزینه خدمات پسیو شبکه سازه فرین 

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

امیرحسین باقری
دوست دارم در حد توانم هرآنچه که تجربه و اطلاعات و دیتا دارم با آدم ها به اشتراک بزارم تا کمکی به تصمیم گیری ها در زندگیشون بکنم😊❤

نظرات بسته شده است.