۱۵ نرم‌افزار رایگان برای اتصال و کنترل کامپیوتر از راه دور

۱۵ نرم‌افزار رایگان برای اتصال و کنترل کامپیوتر از راه دور
۱۲ فروردین ۹۸
شبکه سازه ی فرین اطلاعات عمومی

نرم‌افزارهای ریموت دسکتاپ یا کنترل از راه دور نرم‌افزارهایی هستند که به شما اجازه می‌دهند کنترل کامپیوتر دیگری را از راه دور در اختیار داشته باشید. با این نرم‌افزارها شما می‌توانید کنترل ماوس و کیبورد کامپیوتر دیگر را مانند کامپیوتر خودتان در دست بگیرید. نرم‌افزارهای ارتباط از راه دور بسیاری از اوقات به کار می‌آیند، به عنوان نمونه وقتی فردی صدها کیلومتر با شما فاصله دارد و تقاضای کمک برای آموزش یا رفع مشکلی در کامپیوتر خود می‌کند یا وقتی نرم‌افزار سازمانی پیاده‌سازی کرده‌اید و نرم‌افزارتان نیاز به پشتیبانی دارد. ارتباط از راه دور با این نرم‌افزارها معمولاً به نصب بخشی از نرم‌افزار روی کامپیوتر هدف یا host نیاز دارد. حال اگر بخواهیم به کامپیوتر هدف اتصال بیابیم باید بخش client نرم‌افزار را نیز روی کامپیوتر خودمان نصب کنیم. البته در بیشتر نرم‌افزارها این دو بخش در یک نرم‌افزار واحد گنجانده شده‌اند. خود ویندوز هم یک ابزار با نام Remote Desktop برای ارتباط از راه دور دارد؛ اما معمولاً نرم‌افزارهای ارتباط از راه دور جانبی این کار را بهتر انجام می‌دهند.

۱. برنامه TeamViewer

به اعتقاد بسیاری از افراد TeamViewer بهترین نرم‌افزار ارتباط از راه دور است. این نرم‌افزار ویژگی‌های خوب زیادی دارد و آسان نیز اجرا می‌شود. برای ارتباط با کامپیوتر دیگر هیچ تغییری در روتر (router) شبکه یا تنظیمات فایروال نیاز نیست. با این نرم‌افزار می‌توانید تماس صوتی برقرار یا چت کنید، همچنین می‌توانید فایل‌ها را بین دو کامپیوتر انتقال دهید. با این نرم‌افزار می‌توانید به محیط‌های دیگر غیر از ویندوز مانند لینوکس، مک، آیفون، آی‌پد و … هم متصل شوید. درضمن می‌توانید کامپیوتر را مجدد راه‌اندازی (reboot) کنید و به Safe Mode بروید. درصورتی که امکان نصب این نرم‌افزار را روی کامپیوتر خود نداشته باشید می‌توانید نسخه قابل‌حمل (Portabe) آن را نیز دانلود کنید. از دیگر ویژگی‌های TeamViewer این است که می‌توانید فایل‌های کامپیوتر خود را روی کامپیوتر دیگر پرینت کنید.

۲. برنامه Remote Utilities

نرم‌افزار Remote Utilities یک نرم‌افزار ارتباط از راه دور با قابلیت‌های بسیار زیاد است. این ابزار به هر کامپیوتر یک Internet ID می‌دهد و شما می‌توانید حتی ۱۰ کامپیوتر را نیز کنترل کنید. برای استفاده از این نرم‌افزار باید قسمت Viewer را که همان client است، روی کامپیوتر خودتان نصب کنید و بخش host را روی کامپیوتری که می‌خواهید اتصال یابید. البته این نرم‌افزار از طریق درایو فلش هم می‌تواند اجرا شود.

۳. برنامه UltraVNC

این نرم‌افزار مانند Remote Utilities کار می‌کند و دو بخش client و سرور دارد که بخش client، سرور را کنترل می‌کند. با این نرم‌افزار می‌توانید چیزی را در سمت client کپی کنید و به سمت سرور ببرید یا عکس این کار را انجام دهید. همچنین می‌توانید چت کنید یا فایل‌هایتان را انتقال دهید.

۴. برنامه AeroAdmin

نرم‌افزار AeroAdmin آسان‌ترین راه برای ارتباط بین دو کامپیوتر از راه دور است. این برنامه بسیار شبیه به TeamViewer است که با استفاده از آن، IP خود را به اشتراک می‌گذارید و به کامپیوتر دیگر اتصال می‌یابید. عیب این برنامه آن است که امکان چت بین دو کاربر وجود ندارد.

۵. برنامه Windows Remote Desktop

در سیستم‌عامل ویندوز برنامه Windows Remote Desktop وجود دارد که می‌توانید بدون دانلود هیچ برنامه اضافی به کامپیوتر دیگر اتصال یابید.